لگوی بازرگانی هامین

خرده بار چیست؟

خرده بار چیست

خرده بار و گروپاژ چیست؟

خرده بار به کالاهایی گفته می شود که حجم پایین یا وزن کمی دارند و به همین دلیل با کانتینر اختصاصی حمل نمی شوند. به عبارت دیگر، زمانی که به علت حجم پایین یا وزن کم کالاها، حمل و نقل آن ها در یک کانتینر به صرفه نباشد، به صورت خرده بار و به روش گروپاژ حمل می شوند.

خرده بار

گاهی به دلیل حجم پایین یا وزن کم کالاها، حمل آن ها با کانتینر اختصاصی توجیه اقتصادی ندارد. به همین دلیل این کالاها را با کانتینرهای اشتراکی حمل می کنند. به این عمل در حمل و نقل بین المللی، حمل خرده بار یا گروپاژ گفته می شود. بنابراین شرکت هایی که وظیفه حمل و نقل را بر عهده دارند، خرده بارها را از مشتریان مختلف تحویل می گیرند، و زمانی که کانتینر اشتراکی از خرده بارها پر شد، اقدام به ارسال محموله می کنند.

چه کالاهایی به صورت خرده بار حمل می شوند؟

1- سمپل ها (نمونه کالاهایی که به صورت نمونه از شرکت های تجاری مختلف دریافت می شوند یا برای آن ها ارسال می شوند)
2- خرید اینترنتی از سایت ها
3- بار نمایشگاهی که نیاز است بین دو کشور حمل شود.
4- تمام کالاهایی که حجم کمی دارند و در مقیاس کم خرید می شوند.

گروپاژ

مزایا و معایب گروپاژ

یکی از مهم ترین مزایای حمل بار به صورت خرده بار، حداقل شدن هزینه حمل و نقل است. به این دلیل که هزینه های حمل و نقل بین چندین نفر تقسیم می شود و سهم کم تری متوجه هر فرد خواهد بود.
از معایب آن نیز می توان به احتمال زمان بر بودن این روش اشاره کرد. چرا که ممکن است برخی کالاهای موجود در کانتینر اشتراکی به مجوز استاندارد نیاز داشته باشند. این مساله ممکن است در فرایند ترخیص از گمرک نیز تاخیر ایجاد کند.

نحوه صدور بارنامه برای حمل خرده بار

در روش حمل گروپاژ، بارها به صورت تلفیقی کنار هم قرار می گیرند و برای کل کالاها یک بارنامه صادر می شود. این بارنامه دراختیار حمل کننده قرار می گیرد و وی موظف است بارها را سالم به مقصد برساند.

انواع کانتینر

1- FCL (Full Container Load): به کانتینرهایی می گویند که بار آن ها متعلق به یک پروانه گمرکی است. این کانتینر حامل بار یک بازرگان است.
2- LCL (Less Than Container Load): کالاهای جا گرفته در این نوع کانتینرها مربوط به چند پروانه گمرکی است. به این معنی که کالاهای موجود در این کانتینرها متعلق به افراد مختلف است.

امتیاز شما
5/5

اشتراک گذاری

تماس با بازرگانی هامین

برای ارتباط با ما و دریافت مشاوره از شماره تماس زیر استفاده کنید.

ارتباط با

مدیر فروش

مطالب بیشتر

5 پاسخ

  1. سلام یک بار به وزن 12 کیلو دارم هزینه ترخیص رو از کجا استعلام بگیرم

  2. سلام. شما مروسلات خرده بار رو چطوری میفرستید و چقدر زمان میبره که تحویل بدین؟

  3. سلام از چه بخشی باید استعلام قیمت از چه بخشی باید بگیریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *