لگوی بازرگانی هامین

ترخیص کالا

یک فعالیت تجاری مراحل مختلفی دارد. یکی از این مراحل، ترخیص کالا است. اگر بخواهیم این مرحله را در یک جمله تعریف کنیم، باید بگوییم به فرآیند گرفتن مجوز ورود و صدور یک کالا، از گمرک کشور، ترخیص کالا گفته می شود. به عبارت دیگر، به کلیه اقداماتی که منجر به اخذ اجازه ورود و خروج یک کالا از مبادی رسمی کشور می شود، ترخیص کالا می گویند. این فرآیند به کنترل ورود و خروج ارز و جلوگیری از قاچاق کالا می انجامد.

در صورتی که ترخیص کار، اطلاعات کافی و به روز از قوانین و تغییرات آیین نامه ها نداشته باشد، مشتری متحمل خسارت سنگینی خواهد شد. از این رو انتخاب شرکت مناسب برای ترخیص کاری، ضروری است.

شرکت بازرگانی هامین می تواند برای انجام کلیه امور صادرات کالا و واردات کالا شما، از جمله مرحله ترخیص، در کنار شما باشد.

ترخیص کالا

مراحل ترخیص کالا

Insert information

ورود اطلاعات در پنجره واحد تجارت فرامرزی

در مرحله اول شما باید اطلاعات مورد نیاز را به صورت دوراظهاری در وب سایت پنجره واحد تجارت فرامرزی، وارد نمایید. امکان استفاده از اظهارنامه آماده در این صفحه برای اخذ اطلاعات شما و کالایتان، فراهم است.

دریافت کوتاژ و تعیین مسیر

دریافت کوتاژ و تعیین مسیر

این مرحله مربوط به دریافت شماره ثبت (کوتاژ) و تعیین مسیر است. اظهارنامه پس از دریافت کوتاژ سندیت پیدا می کند و جزء اسناد رسمی گمرک محسوب می شود. به موضوع تعیین مسیر در ادامه مطلب خواهیم پرداخت.

Check

کنترل و ارزیابی

در این مرحله، یک ارزیاب برای ارزیابی کالا و راستی آزمایی اظهارات تاجر، تعیین می شود. مجوزهای مختلفی می تواند برای این ارزیابی مورد نیاز باشد؛ که در این صورت، این مجوزها از تاجر دریافت خواهد شد.

Pricing

کارشناسی کالا توسط کارشناسان مجازی گمرک و تعیین تعرفه

در این بخش، کالا کارشناسی شده و ارزش آن توسط سایت irica.ir مشخص می شود. در صورتی که ارزش گذاری کالا از طریق محصولات مشابه این وبسات ممکن نباشد، قیمت از دفتر تعیین ارزش گمرک استعلام می شود.

پرداخت پول

پرداخت به صندوق و صدور سند ترخیص

حالا زمان آن فرارسیده است که صاحب کالا مبلغ عوارض را به بانک واریز کرده و فیش بانکی را به ارزیاب ارائه کند. همچنین اظهارنامه و شناسه واریز به صندوق ارسال می شود.

exit

درب خروج

با انجام درست مراحل قبل، پروانه سبز یا جواز سبز گمرکی که پیش تر به صورت فیزیکی صادر می شد، به صورت الکترونیکی صادر می شود و پرینت آن با شرط قابل استعلام بودن توسط سامانه آنلاین، معتبر است. صاحب کالا می تواند با ارائه رسید پروانه به درب خروج مراجعه کند. سپس مجوز بارگیری صادر شده و کالا برای خروج از گمرک وارد آخرین مرحله می شود.

مسیرهای گمرکی

سه مسیر برای ترخیص کالا از گمرک تعریف می شود:

مسیر سبز

اسنادی که در مسیر سبز قرار می گیرند به صورت اجمالی و مختصر بررسی می شوند. کم ترین ریسک واردات، مربوط به اظهارنامه هایی است که در این مسیر قرار می گیرند. این اظهارنامه ها بدون ارزیابی اسنادی یا فیزیکی ترخیص می شوند. صاحب کالا، در مسیر سبز، هزینه تعیین شده را مستقیما پرداخت کرده و بدون قرار گرفتن در مراحل دیگر به صندوق ارجاع داده می شود.

مسیر زرد

 در مسیر زرد، اسناد اظهارنامه های موجود بررسی می شوند اما نیازی به ارزیابی فیزیکی ندارند. صاحب کالا پس از ارزیابی اسناد، به صندوق ارجاع داده می شود.

مسیر قرمز

کالاهای با ریسک بالا در این مسیر قرار می گیرند. بنابراین علاوه بر بررسی اسناد موجود، بازرسی فیزیکی نیز انجام خواهد شد. همچنین در صورت احتیاج، آزمایش های لازم نیز بر روی این کالاها انجام می شود. به عبارت دیگر تشریفات کامل بر روی کالاهایی که در این مسیر قرار می گیرند، انجام می شود.

مدارک لازم جهت ترخیص کالا از گمرک

1- قبض انبار

۲ترخیصیه

۳قبض انبار الکترونیک

۴کپی برابر اصل بارنامه شرکت حمل

۵فاکتور

۶پکینگ لیست

۷گواهی مبدا

۸ثبت سفارش

۹پروفرما

۱۰بیمه نامه

۱۱گواهی بازرسی برای کالاهای وارداتی با ارز بانکی یا استاندارد اجباری

۱۲نامه خروج کانتینر

۱۳نامه کرایه حمل در صورت نیاز

۱۴وکالت های مربوط و ثبت سیستمی شده

۱۵شناسه انبار صاحب کالا

۱۶گواهی های مربوطه

۱۷یوزر و پسورد ای پی ال صاحب کالا یا حق العمل کار و کدینگ شدن صاحب کالا در گمرک

۱۸ارائه کد رهگیری بانک مرکزی

مدت زمان ماندگاری کالا در گمرک

کالاها به منظور تهیه و بررسی اسناد و تکمیل مراحل ترخیص، مدتی درگمرک توقف دارند. حداکثر زمان توقف کالاها در گمرک پس از تاریخ اظهارنامه اجمالی،شش ماه است.

این زمان در فرودگاه های کشور به دو ماه کاهش پیدا می کند. پس از طی این مدت زمان کالاها متروکه محسوب می شوند.

نکته قابل توجه این است که کالا به محض ورود به انبار گمرک مشمول هزینه انبارداری می شود. اگر مدت زمان نگهداری کالا در انبار به پایان برسد، و کالا از انبار خارج نشود، صاحب بار می تواند با داشتن دلیل موجه ین مدت زمان را چهار ماه دیگر نیز تمدید کند.

 ترخیص کالا در شرکت بازرگانی مهندسی ستاره هامین

می توان گفت مهم ترین بخش واردات کالا، قسمت ترخیص کالا است. تا آن جا که عدم آشنایی با قوانین ترخیص کالا می تواند به قاچاق شمرده شدن کالای شما بی انجامد و خسارات
جبران ناپذیری را برای شما به بار بیاورد. با توجه به متفاوت بودن روند فرایند ترخیص کالا در کشورهای مختلف، سپردن این مهم به شرکتی که با فرایند ترخیص درمرزهای مختلف آشنا باشد، بسیار مهم و ضروری است
.

شرکت بازرگانی مهندسی ستاره هامین می تواند ترخیص کالای شما را به صورت اصولی و در کم ترین زمان ممکن انجام دهد.برای مشاوره در حوزه ترخیص کالا، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

[kkstarratings]

2 پاسخ

  1. سلام ترخیص دوچرخه از گمرک امام خمینی انجام میدید لطفا شرایط

    1. سلام بله انجام میدیم کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *