لگوی بازرگانی هامین

آشنایی با روش حمل و نقل بین المللی

در حال حاضر، به لطف تکنولوژی، گسترش بازارهای جهانی و فعالیت‌های بسیاری از شرکت‌های بزرگ، زمینه‌ساز تأمین نیازهای خود در هر زمینه‌ای از کشورهای دیگر شده است. این مسئله توسط حمل‌و‌نقل بین‌المللی کالا امکان‌پذیر است و حمل‌ونقل یکی از مهم‌ترین مسائل روز دنیا و برای گسترش تجارت بین‌المللی شناخته می‌شود. به همین علت، شناخت کافی نسبت به روش‌های حمل‌ونقل بین‌المللی می‌تواند رسیدن به اهداف تجاری را ممکن سازد.

حمل‌و‌نقل بین‌المللی چیست؟

اگر بخواهیم تعریفی برای واژه “حمل و نقل” ارائه دهیم، می‌توان گفت که حمل و نقل به تمامی فرایندهای جابه‌جایی افراد و یا کالا با استفاده از وسایل حمل‌کننده زمینی، دریایی و هوایی اطلاق می‌شود. حمل و نقل از لجستیک متمایز است و با مطالعه مقاله “بررسی تفاوت لجستیک و حمل و نقل و نقش حمل و نقل در لجستیک” می‌توانید تفاوت‌های اساسی بین این دو مفهوم را درک کنید.
تاریخ نشانگر این موضوع است که انسان از گذشته تاکنون اهمیت حمل و نقل را درک کرده و همواره برای تسهیل آن تلاش کرده است. نیاز به جابه‌جایی کالا به خارج و وارد کردن آن از یک کشور، اساس تجارت بین‌المللی است و هرگونه جابه‌جایی کالا از یک کشور به کشور دیگر به عنوان حمل و نقل بین‌المللی شناخته می‌شود که فورواردر و کریر نقش اصلی در این فرایند را ایفا می‌کنند.

انواع روش‌ های حمل‌ونقل بین‌المللی

انواع روش‌های حمل و نقل بین‌المللی به چهار دسته‌ی هوایی، دریایی، جاده‌ای و ریلی تقسیم می‌شوند. در ادامه، به معرفی ویژگی‌های هر یک از این روش‌ها می‌پردازیم.
روش های حمل و نقل بین المللی

حمل و نقل بین المللی هوایی

حمل و نقل بین المللی هوایی

حمل و نقل بین‌المللی هوایی یکی از موثرترین روش‌هاست. این روش به دو صورت عمومی و ویژه انجام می‌شود. کالاهای عمومی معمولاً ارزش کمتری دارند و حمل آن‌ها نسبتاً ساده‌تر است. این شامل لوازم الکترونیکی و کالاهای مصرفی است. از سوی دیگر، کالاهای ویژه شامل حیوانات زنده، طلا، مواد شیمیایی خطرناک، غذاهای دریایی، داروها و فلزات گرانبها می‌شوند.

مزایای حمل و نقل هوایی عبارتند از:

مزایای حمل و نقل هوایی:
 1. تسریع در ارسال کالاها به مسافت‌های بلند
 2. ارائه امنیت بالا برای کالاهای حساس
 3. قابلیت استفاده برای انواع گسترده‌ای از کالاها
معایب حمل و نقل هوایی:
 1. هزینه‌های بالاتر نسبت به حمل و نقل زمینی و دریایی و عدم انطباق با همه نوع کالا
 2. لغو و تأخیر پروازها
 3. پرداخت مالیات در هر فرودگاه
 4. افزایش هزینه‌های سوخت و ارز به هزینه‌های حمل و نقل
 5. امکان وجود هزینه حمل و نقل بیشتر از فرودگاه تا مقصد نهایی

مشاوره بازرگانی بهترین روش حمل و نقل بین المللی

حمل و نقل بین المللی دریایی

بهترین روش حمل و نقل برای کالاهای سنگین، حمل و نقل از راه دریایی است. اگر نیاز به حمل مقادیر زیاد کالا و عدم نیاز به تحویل سریع وجود داشته باشد، از حمل و نقل دریایی استفاده می‌شود. برای حمل کالا با کشتی، کالای مورد نظر باید تحت پوشش بیمه حمل و نقل عمومی قرار گیرد. همچنین، حمل و نقل کالاهای خطرناک نیازمند مجوز حمل و نقل کالاهای خطرناک است.
حمل و نقل بین المللی دریایی

از جمله مزایای حمل و نقل دریایی عبارتند از:

مزایای حمل و نقل دریایی شامل موارد زیر است:

 1. حمل و نقل حجم زیاد کالا با هزینه کمتر
 2. ایمنی بسیار بالا
همچنین معایب حمل و نقل دریایی شامل موارد زیر می‌شود:
 1. کندتر بودن حمل و نقل از طریق دریا نسبت به سایر روش‌های حمل و نقل و امکان وجود تاخیر به خاطر هوای بد
 2. دشوار بودن ردیابی پیشرفت کالاها
 3. عدم انعطاف‌پذیری مسیرها و جدول زمانی
 4. احتمال افزایش مالیات بندر

روش حمل و نقل بین المللی ریلی 

به منظور حمل و نقل بین‌المللی به روش‌های کم‌هزینه، حمل و نقل ریلی به عنوان یک روش مقرون به‌صرفه و کارآمد برای جابجایی کالا شناخته می‌شود. هر کشور دارای قوانین ریلی مخصوص به خود است. برای حمل و نقل کالاهای خطرناک که دارای کد کالاهای خطرناک سازمان ملل یا توسط شرکت حمل و نقل به عنوان کالای خطرناک شناخته شده‌اند، تکمیل اظهارنامه کالاهای خطرناک ضروری است. حمل و نقل ریلی دارای سابقه طولانی است و از دهه 1800 توسط خطوط ریلی کشور انگلستان آغاز شد. قطارهای مدرن و باکیفیت نقش مهمی در حمل و نقل ریلی دارند.

حمل و نقل بین المللی ریلی

انواع واگن‌ها در حمل و نقل ریلی شامل
قطارهای باری لبه بلند و لبه کوتاه، واگن مسقف، واگن‌های فله بر و واگن‌های فلت یا مسطح می‌شوند. سندی که توسط شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی راه‌آهن در مبدا صادر می‌شود، به آن راهنمای راه‌آهن می‌گویند. بر اساس این راهنما، شرکت راه‌آهن اعلام می‌کند که راهنما را تحویل گرفته و کالای مورد نظر را به صورت صحیح و سالم در مقصد تحویل می‌دهد.

لازم به ذکر است که مشخصات زیر در بارنامه های راه آهن درج می شوند:

 • نام و نشانی فرستنده کالا
 • نام ایستگاه مبدا و مقصد کالا
 • نام و آدرس گیرنده کالا
 • توضیحات جزئیات لازم جهت گمرک
 • هزینه حمل کالا بر اساس تعرفه راه آهن مربوطه
 • وزن و مشخصات بسته بندی و همچنین تعداد بسته ها
 • شماره واگن
 • رسید یا گواهی پستی

شرکت حمل و نقل بین المللی

بازرگانی مهندسی هامین با سابقه‌ای بیش از ۱۰ سال در زمینه حمل و نقل بین المللی و واردات از چین فعالیت دارد. ما با ارائه خدمات حمل و نقل دریایی، هوایی و زمینی، بهترین راه حل‌های حمل و نقل برای واردات کالاهای شما از چین به ایران را فراهم می‌کنیم. از تجربه و تخصص ما در این زمینه برای رسیدن به بهترین شرایط حمل و نقل بین المللی بهره ببرید.
با اطمینان از کیفیت و قیمت مناسب خدمات ما، می‌توانید به ما اعتماد کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با شرایط و توضیحات بیشتر، با ما تماس بگیرید.
امتیاز شما
5/5

اشتراک گذاری

تماس با بازرگانی هامین

برای ارتباط با ما و دریافت مشاوره از شماره تماس زیر استفاده کنید.

ارتباط با

مدیر فروش

مطالب بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *