لگوی بازرگانی هامین

قبض انبار چیست؟

قبض انبار گمرک

قبض انبار گمرک

قبض انبار گمرک به رسیدی گفته می شود که بعد از تحویل کالا به گمرک برای نگهداری، صادر می شود. این رسید، نوعی سند است و در تمامی دنیا از ارزش و اعتبار زیادی برخوردار است. تنظیم این سند، از قواعد یکسانی پیروی می کند که به ماده 7 قانون تجارت شهرت دارد؛ اما وجود این قواعد مشترک به معنی لزوم وجود فرم واحد و یکسان برای قبض های انبار نیست. این اسناد در برخی موارد با یکدیگر مشترک هستند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

بخش های مهم و ثابت قبض انبار

انبار

محل انبار

در قبض انبار باید مشخصات دقیق مکانی که کالا در آن نگهداری می شود، درج شود. باید اصل درج دقیق آدرس فارغ از این که انبار گمرکی است یا عادی، رعایت شود.

 
قبض انبار

تاریخ رسید

باید تاریخی که کالا در آن به انبار تحویل داده می شود، در رسید ذکر شود. ذکر این تاریخ برای حسابرسی های دوره ای مهم و قابل استفاده است.

 
شماره ردیف

درج متوالی تعداد رسیدها

تحویل دهنده برای پیگیری کالای خود، یا مسائل قانونی احتمالی به این شماره ردیف نیاز دارد.

 
ذخیره سازی در انبار

نوع ذخیره سازی در انبار و هزینه های رسیدگی

این مورد، علاوه بر اینکه از موارد مهم در بحث انبارداری است، از مفاهیم مهم و تاثیرگذار در حسابداری انبار نیز به شمار می رود، و در برآورد هزینه های کلی خرید و فروش کالا حائز اهمیت است.

 
امضا

امضای انباردار یا نماینده او

این امضا، اهمیت و رسمیت زیادی دارد؛ تا آن جا که قبض انبار بدون این امضا فاقد ارزش و اعتبار است. یکی از کاربردهای این امضا مشخص شدن مامور تحویل گیرنده است. در صورت بروز مشکل و اشتباه، دانستن این نکته می تواند کمک کننده باشد.

 
هزینه

هزینه های مرتبط با انبار

این مورد برای رسیدگی به امورات حسابداری بسیار مهم است. در اظهارنامه های مالیاتی، ردیفی برای هزینه های مرتبط با انبار وجود دارد. به همین دلیل درج این مورد در قبض انبار واجب است.

سایر موارد

درج موارد دیگری نیز، علاوه بر موارد ذکر شده، در قبض انبار واجب است؛ که برخی از آن ها عبارتند از: شماره بارنامه، شماره انبار، نوع کالا، تعداد بسته ها، علامات مرتبط به کالا و نوع بسته بندی.

 

انواع قبض انبار گمرک

قبوض انبار به لحاظ ماهیت به سه دسته تقسیم می شوند:

  1. قبض اولیه: این قبض هنگام وارد شدن کالاها به انبار گمرک یا انبارهای خصوصی توسط انبارداران صادر می شود؛ که مشخصات کالاها در آن ثبت می شود.
  2. قبض تفکیکی: این قبض هنگامی که کالاها اجازه ترخیص ندارند، صادر می شود. به عبارت دیگر، این قبض برای کالاهای غیرقابل ترخیص صادر می شود.
  3. قبض قابل معامله: این قبض بر خلاف دو مورد قبلی قابل واگذاری  است، و در واقع می توان این قبض را خرید و فروش کرد.

تفاوت قبض انبار و حواله انبار

ممکن است شباهت اسمی این دو مورد، شائبه هایی را در خصوص یکی بودن قبض و حواله انبار در ذهن ایجاد کند. اما در واقع این دو مورد متفاوت هستند.

قبض انبار به رسیدی گفته می شود که هنگام ورود کالاهای وارداتی یا تولیدی به انبار صادر می شود. این در حالی است که حواله انبار برای کالاهایی که برای فروش یا استفاده در مجموعه، از انبار خارج می شوند، صادر خواهد شد.

اهمیت قبض انبار

چه از انبارهای خصوصی استفاده کنید، چه انبارهای عمومی، صدور قبض انبار از چندین جهت دارای اهمیت است؛ که در ادامه برخی از آن ها را مرور می کنیم.

پیش بینی سود و درآمد

با توجه به این که قبض انبار به صورت متوالی صادر می شود، شما به صورت به روز قادر به چک کردن موجودی و درآمد حاصل از فروش کالاها خواهید بود.

مسائل مالیاتی

از آن جا که قبض انبار برای کالاهایی که خریداری یا تولید شده اند، صادر می شود، بخشی از اسناد درآمد و هزینه مجموعه محسوب می شود. و درآمد و هزینه برای حسابرسی های سالانه و اسناد مالیاتی حائز اهمیت است.

حسابداری راحت تر

همانطور که گفته شد، قبض انبار همانند فاکتور خرید، یک سند رسمی به حساب می آید. لذا یکی از اسناد مهم برای حسابداری در وهله اول و نیز حسابداری کلی مجموعه، قبض انبار است.

ایجاد دید تجاری

از آن جا که بخش مهمی از دارایی های غیرنقدی هر مجموعه در انبار است، قبض انبار به نوعی سند دارایی های انبار شده یک مجموعه و نشان دهنده وضعیت آن است. بررسی قبض انبار به تصمیم گیری بهتر در خصوص آینده مجموعه و بررسی سودده و زیان ده بودن آن کمک می کند.

کمک به انبارگردانی

انبارگردانی یکی از اموری است که به صورت دوره ای در مجموعه ها انجام می شود. یکی از اهداف این کار، اطلاع از موجودی کالاها است. با این تفاسیر، قبض انبار وضعیت بررسی موجودی کالاها و تطبیق آن با واقعیت را بسیار راحت می کند.

سخن پایانی

قبض انبار یکی از اسناد مهم و حیاتی در یک مجموعه، به ویژه در بخش حسابداری است. به همین دلیل مهم است که در تنظیم آن نهایت دقت به خرج داده شود. نهایتا در این مقاله سعی شد که به برخی شبهات در خصوص قبض انبار و ماهیت آن پاسخ داده شود.

مشاوران بازرگانی هامین برای پاسخگویی به هرگونه سوال و ارائه هرگونه خدمات در حوزه بزرگانی، در خدمت شما هستند.
امتیاز شما
5/5

اشتراک گذاری

تماس با بازرگانی هامین

برای ارتباط با ما و دریافت مشاوره از شماره تماس زیر استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *